Alev Koçaklı

"takıldığım yerine hayatın, mavi bir ayraç koyun. sizden bana hayır yok, kuşlara gidiyorum"

Sizden Gelen Sorular

Cevapları Görmek İçin Soruların Üzerine Tıklayın

yakamoz yayınevinin gönderdiği 2018 ajandası.

evet. özel bir kurumda çalışıyorum. çalıştığım yerin ismini söylemiyorum :)

bana mavi dediğinizde nasıl bir hisle dolduğumu anlatacak bir kelime bilseydim keşke ama yok. bilmiyorum, henüz bulamadım ve sanırım hiç bulamayacağım. ruhum dediğiniz kadar ince mi orasını da bilmiyorum ama edebiyatın üstümdeki etkisini anlatmak için tek bir cümle yeterli olur sanırım. "ben ikinci kez edebiyattan doğdum"

bir filmde geçiyordu; "bir kemik ne kadar kırılırsa o kadar güçlü olur" cümlesi, ben  bunu aldım hayatımın temeline yerleştirdim. beni kırdıklarında ne olursa olsun "GEÇEÇEK" dedim ve ağlasam da sızlasam da hatta bazen azıcık ölsem de GEÇTİ.  hiçbir şey sonsuza dek sürmez, bunu bilip ona göre davrandım. bir de gökyüzüne baktım, çok fazla günbatımı izledim, kahve içtim, yeni müzikler keşfettim. en önemlisi belki de yalnızlığımdan sonra dostlarıma sığındım, onlar bazen bana benden daha nazik davrandılar, daha anlatırım hem de sayfalarca ama özeti bu şekilde :) 

senden bir tane olduğunu unutma olur mu? seni ağlatan değil, "benim yanımda ağlamayamazsın, izin vermem" diyen insanları seç kendine olur mu? olmaz deme, OLUR.

çok teşekkür ederim, en büyük isteğim bu sevgiyi daimi kılabilmek :)))))

daha iki gün oldu :) öğrencilerim çok güzeller, o kadar enerjik ve hayat dolular ki bakınca keder, üzüntü hiçbir şey kalmıyor. inanılmaz bie kafa yaşıyorlar, onu hala çözmeye çalışıyorum. zaman ilerledikçe deneyimlerimi aktaracağım inşAllah.

ben açık lise çıkışlıyım, yani örgün eğitim görmedim. bu konuda yardımcı olamayacağım ama genel olarak hayat felsefemin içinde pişman olmak yok. iyi ya da kötü hiç fark etmez, bir şeyi yaptıysam ben yaptım ve kararı ben verdim, elbet bir şey öğrendim, diyerek olaylara bakıyorum. bunun sayesinde kendimi aynı olay yüzünden defalarca kez tüketmiyorum. hem ne demişler; olan oldu, kalan sahalar bizimdir. 

var, hayallerimde gitmek istediğim çok ülke var ama en başta bir karadeniz turu yapmak istiyorum. ev için anahtar kelimler; günbatımı, deniz, yeşil, kitap, kahve, ahşap, bolca cam..

gökyüzüne başımı kaldırma sebebi, ayşe'nin sesi, tuğçe 'nin merhameti, nergis çiçekleri diye tek cümle ile cevaplayabilirim. 

her kimsen dilerim güzel cümlelerin karşılığını en güzel şekilde bulursun :)

düştüğünde gözündeki yaşa aldırmadan "acımadı" diye bağıran bir çocuktum, büyüdüm, gökyüzüne aşık oldum, 

değişim güzeldir hem de her anlamda. yeter ki sağlam bir temeli olsun ve sizin hayatınızda kötü giden bir şeylerin rotasını değiştirsin..

evet :)

fransızcayı öğrenmeyi çok istiyorum, dilin fonetiği çok hoşuma gidiyor.

bu hep değişiyor. bir ayda yirmi kitap okuduğum zamanı da hatırlıyorum bir kitabı bitiremediğimi de. onun için net bir şey söyleyemiyorum.

hep söylüyorum ve sanırım hep söyleyeceğim; çok güzelsiniz :) almış kadar oldum, teşekkür ederim. 

öncelikle herhangi bir mide rahatsızlığım yok. ben kahveyi çok seven ama ölçüsünü kaçırmayan biriyim. çok nadiren aşırı yüklendiğim zamanlar oluyor, sonrasında toparlıyorum hemen. çünkü günlük almamız gereken kafein miktarı 400 mg, bundan sonrası size hiçbir fayda sağlamıyor. ayrıca her şeyin fazlası zarar, suyun bile. bunu unutmamak gerekli diye düşünüyorum.

bir önceki güne göre çok daha iyiyim. çünkü bir gün batımı daha kazındı hafızama. 

duyduğum en güzel cümlelerden biri, bu yorumu hiç unutmayacağım.

önceliikle gidip kasada duran barista kişisine merhaba diyorsunuz. sonra kahve almak istediğinizi ama ilk kez alacağınız için tavsiyelere açık olduğunuzu iletiyorsunuz. barista kişisi size kahveyi nasıl sevdiğinizi soruyor. "sert, orta, yumuşak içim" gibi üç seçenek arasından cevap veriyorsunuz. sonrasında size bir kahve öneriyor ve french-press mi yoksa makine de mi demleyeceğinizi soruyor. sizin cevabınıza göre kahveyi çekip veriyor. size de iyi günler dileyip kahveyi demlemek üzere eve doğru yol almak kalıyor. afiyet olsun. 

kova

çiçeklerden ziyade çiçek alan insanı seviyorum. özellikle belirtmem gerekirse reyhanları çok seviyorum.